10 wskazówek jak zmienić swoje biuro na eco-friendly

Proekologiczne podejście, powoli ale pewnie wkracza do naszych domów. Recyclingujemy, staramy się nie produkować śmieci, oszczędzamy energię, krótko mówiąc myślimy o naszej planecie. Czy udaje nam się to robić również w naszych miejscach pracy? Zrównoważony rozwój jest już nie tylko trendem ale koniecznością. Zmień swoje biuro eco-friendly.

Podejście eco-friendly pomaga nie tylko planecie ale też samym firmom. Może pomóc zredukować koszty i uzyskać przewagę konkurencyjną zarówno u pracowników (75% milenialsów zaakceptowałoby niższe wynagrodzenie w przypadku, gdy ich pracodawca jest przyjazny dla środowiska), jak i u partnerów handlowych oraz klientów.

Eco-friendly biuro w praktyce

Niektóre zmiany mające na celu zmniejszenie śladu ekologicznego stanowią ogromne inwestycje dla firm. Zastąpić istniejące oświetlenie wersją ekologiczną, przejść na bardziej przyjazne dla środowiska ogrzewanie. Może trwać stosunkowo długo, niż firma dojrzeje do decyzji o tak zasadniczych zmianach. Zmiany swojego biura na eco-friendly nie musisz odkładać na później. Nawet małe zmiany, które wprowadzisz do swoich procesów pracy będą mieć ogromny pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne.

Jak zmienić swoje biuro na eco-friendly

1) Biura bez papieru

Żyjemy w cyfrowych czasach i usługi cloud rosną jak grzyby po deszczu. Dostęp do internetu ma 81% mieszkańców rozwiniętych krajów a Ty stale jeszcze drukujesz dokumenty na papierze? Zmniejsz zużycie papieru i sam druk do minimum - oszczędzasz pieniądze, miejsce w biurze i planetę.

2) Jeśli już drukujesz, drukuj ekologicznie

Nie jesteś w stanie działać bez drukowania? Przejdź na ekologiczne drukowanie. Wybierając drukarki do biura bierz pod uwagę ich energochłonność. Oszczędzać koszty i środowisko naturalne możesz również kupując kompatybilne wkłady, za pomocą których wydrukujesz więcej stron niż używając oryginalnych tonerów i cartridge-y.

3) Odłącz wampiry energetyczne

Czy wiedziałeś, że urządzenia energetyczne zużywają energię elektryczną nawet jeśli wyłączone? Dlatego przy wychodzeniu z biura nie wystarczy wyłączyć ich przyciskiem, powinieneś wyjąć wtyczkę z gniazdka.

4) Kupuj duże ilości

Mniejsza liczba zakupów większej ilości towaru oznacza mniej opakowań, mniej przejechanych kilometrów podczas transportu i zasadniczo mniejszą cyfrę na karteczce z ceną.

5) Zmień dostawcę

Bez względu na to, czy kupujesz wyposażenie do biura, żywność czy na przykład usługi, wybieraj dostawcę na podstawie lokalnej dostępności i na podstawie jego odpowiedzialności za środowisko. Sprawdź, jakie certyfikaty potwierdzające dbałość o środowisko naturalne, standardem dla danej branży, a jeśli twój dotychczasowy dostawca nie spełnia tych warunków, zmień go.

6) Kup pojemniki do sortowania odpadów i recyclinguj

Jeśli już produkujesz śmieci, recyclinguj je. Kup pojemniki do sortowania odpadów, przeszkol pracowników i motywuj ich do sortowania odpadów. Na początek możesz przeczytać nasz artykuł o recyclingu papieru w biurze, wiele zawartych w nim wskazówek można zastosować również do recyclingu innych materiałów na stanowisku pracy.

7) Nie przesadzaj z ogrzewaniem ani z klimatyzacją

Podstawowym wyposażeniem do kontroli temperatury w biurach powinien być termostat. Z jego pomocą możesz łatwo regulować temperaturę w pomieszczeniach nawet o części dziesiętne stopnia i zapobiegać w ten sposób niepotrzebnym stratom energetycznym.

8) Korzystaj ze światła słonecznego zamiast ze sztucznego oświetlenia

Tam gdzie nie dociera słońce, tam dociera doktor. Ludzie, którzy pracują w biurach z oknami bardziej zadowoleni, bardziej produktywni i bardziej wypoczęci, ponieważ w nocy śpią średnio o 46 minut dłużej niż ci, którzy pracują w pomieszczeniach bez okien. Podczas dnia podnieś rolety okienne i wykorzystuj światło dzienne do oświetlenia.

 

eko-nahled2.jpg

 

9) Przejdź na oświetlenie LED

Idealne jest nowoczesne oświetlenie, które jest w stanie samo regulować intensywność i kolor światła w zależności od pory dnia, pogody i aktualnej potrzeby. Wymiana nieoszczędnych żarówek na żarówki LED to o wiele mniejsza inwestycja.

10) Ucz pracowników i kolegów i motywuj ich!

Największym wyzwaniem nie jest wprowadzenie nowych środków ale zmotywowanie pracowników, aby ich przestrzegali. Ucz ich, organizuj ekologiczne workshopy, wprowadź do oferty eco-friendly korzyści dla pracowników, pozwól by proekologiczne podejście przeniknęło do całej Waszej kultury organizacji i pozwól wszystkim by się zaangażowali i mieli w tym swój udzial.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym