Przygotowanie wstępne: Co powinieneś wiedzieć, zanim wyślesz pliki do druku

08. 6. 2020

8. czerwca 2020, 10:00 | Druk dokumentów tekstowych to codzienna rutyna dla większości użytkowników komputerów i drukarek Na łamanie chleba z reguły przychodzi w momencie, gdy trzeba wydrukować wizytówki, plakaty, banery i inne bardziej skomplikowane grafiki. Na szczęście mamy dla ciebie artykuł o przeddrukowym przygotowaniu plików - i jest w sumie jedno, czy przygotowujesz materiały do druku własną pomocą, czy masz przy ręku grafika. Mieć jasność w podstawowych pojęciach i procedurach może się przydać zawsze.

Czy znasz modele kolorowe?

Po pierwsze, należy pamiętać, że monitor i drukarka działają w różnych modelach kolorów. Podczas gdy monitory wyświetlają kolory w RGB, aby wyświetlać różne kolory przez zmieszanie kolorowego światła, drukarki pracują w modelu kolorów CMYK, w którym uzyskane kolory mieszane przez nakładające się barwniki pigmentowe.

Wiele kolorów, które stworzysz w RGB i z których wyświetlaniem twój monitor poradzi sobie bez problemów, nie da się standardowo zmieszać kolorów w trybie CMYK drukarki. W praktyce oznacza to, że to co widzisz na swoim monitorze przed drukiem nigdy nie będzie wyglądało po wydruku zupełnie jednakowo.

Jeśli chcesz drukować, pracuj w CMYK

Programy graficzne pozwalają na pracę w różnych trybach kolorów. Na przykład zdjęcia i grafika przeznaczone do wykorzystania w Internecie przygotowywane w trybie kolorów RGB. Jeśli wyjściem ma być druk, to z reguły gwarancją dobrego wyniku jest praca w trybie kolorystycznym CMYK. Upewnij się zawsze, że ustawiony profil kolorystyczny programu graficznego odpowiada twojemu zamiarowi.

Skalibrowany monitor pomoże uniknąć niespodzianek

Dlaczego profesjonalne monitory tak drogie? Potrafią prezentować kolory naprawdę wiernie. Być może często sami byliście niemiło zaskoczeni, o ile wydrukowane zdjęcia były ciemniejsze lub jaśniejsze od twojego pierwotnego pomysłu. Na winie nie musi być drukarka, a właśnie monitor. Nawet tańsze monitory można jednak skalibrować tak, by nie szarpały wzroku - najprościej z tym zadaniem skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

Przygotowujemy plik do drukowania

Prawidłowa rozdzielczość i skala

Rozdzielczość podawana jest w wartości liczbowej DPI (dots per inch) i określa gęstość pikseli o długości jednego cala (= 2,54 cm). Do wyświetlania na monitorach z reguły wystarczy rozdzielczość 72 DPI. Dla druku podaje się minimalną wartość 250-300 DPI, ale różni się ona w zależności od wielkości i przeznaczenia otrzymanego formatu - druki wielkoformatowe, takie jak billboardy, których odległość obserwacji jest większa, nie mają tak dużych wymagań do rozdzielczości - wystarczy im z reguły 150 DPI.

Z rozróżnieniem wiąże się też skala. Większość drukarni z zadowoleniem przyjmie, jeśli dostarczymy im materiały w skali 1: 1. W przypadku druków wielkoformatowych nie jest to możliwe, wielkość pliku byłby nie do zniesienia. W takich przypadkach stosuje się inne skale - np. 1: 2, 1: 5 lub 1: 10. Zawsze jednak trzeba uzgodnić z drukarnią ostateczny format i poinformować o zastosowanej skali.

Konwertuj teksty na krzywe

Ważny krok w przygotowaniu do druku, który czasem jest pomijany nawet przez doświadczonych matadorów graficznych. Cały tekst w dokumencie musi zostać przekształcony w krzywe, co zapewnia, że ​​tekst, litery i znaki diakrytyczne nie „rozproszą się” podczas drukowania i pozostaną zgodnie z przeznaczeniem. Jednocześnie ta ważna modyfikacja dokumentu zapewnia, że ​​używana czcionka może być wyświetlana i drukowana nawet z komputera, na którym czcionka nie jest zainstalowana.

Spad drukarski, bezpieczna strefa i ślady cięcia

Wracamy do drukarskiego żargonu. Spójrz na poniższy schemat typowego pliku wydruku, wyjaśnijmy, co jest co.

Spad - czyli spad drukarski

Podczas drukowania do krawędzi dokumentu zwykle przycina się go do rozmiaru końcowego. Każdy doświadczony projektant graficzny i drukarz bierze to pod uwagę, dlatego spadkowa i bezpieczna strefa dziś już przyjętym standardem przygotowania przeddrukowego.

Jest to przekroczenie grafiki za krawędzie uzyskanego formatu dokumentu. Dzięki tej przesadzie zapewnia, że podczas obcięcia (i ewentualnego przesuwania) na krawędziach nadruku nie pojawią się białe krawędzie.

Niepisany standard to spad o szerokości 3-5 mm, ale zawsze zależy od zastosowanej technologii. Większe i mniejsze spady nie wyjątkiem - dobrze jest znaleźć dokładne wymagania bezpośrednio w drukarni.

Bezpieczna strefa

Ze względu na przesunięcie grafiki podczas cięcia do ostatecznego formatu konieczna jest praca z tzw. strefą bezpieczną. Jest to przestrzeń na drukowanym materiale, w której można bezpiecznie umieścić ważne elementy graficzne - logo, teksty, niezbędne części obrazów… Ta bezpieczna strefa znajduje się wewnątrz dokumentu 3-5 mm od jego krawędzi.

Cięcie śladów

to krzyże złożone z dwóch cienkich linii znajdujących się w rogach dokumentu. Wskazują, gdzie nastąpi cięcie do ostatecznego formatu - linia podłużna wskazuje cięcie poziome i pionowe.

Wiele drukarek ma szablony dla najczęściej używanych formatów. Jeśli przygotowujesz na przykład wizytówkę lub klasyczną ulotkę A5, poproś o szablon. Wszystkie bezpieczne strefy, spadki i ślady cięcia zostaną wstępnie przygotowane zgodnie z wymaganiami dostawcy.

Gotowe, wystarczy wysłać…

Czasami nawet wysyłanie plików do drukowania może być dość kłopotliwe. Pliki do wydruku zwykle nie mieszczą się w załączniku wiadomości e-mail. Idealne jest dodanie wszystkich dokumentów do archiwum (.zip lub .rar) i przesłanie ich do magazynu w chmurze. Następnie wyślij link do drukarki, aby pobrać cały pakiet.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe