Jak wydrukować koszulkę w domu - nawet na zwykłej drukarce

04. 4. 2022

4. kwietnia 2022, 01:03 | Domowy nadruk na koszulki nie jest skomplikowany - wystarczy zwykła drukarka atramentowa, bawełniane ubrania, nożyczki, naprasowanki i żelazko. Przyjrzyjmy się, jak postępować i gdzie uzyskać indywidualne pomoce.

Polecane produkty z naszej oferty

Samodzielny nadruk na koszulkę to świetny sposób na spędzenie wesołego popołudnia z dziećmi, stworzenie oryginalnego prezentu - a przy tym zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Druk na tekstyliach (możesz też użyć bluzy lub innych ubrań) w profesjonalnym studiu kosztuje kilkaset koron i rzadko masz efekt tego samego dnia. Ponadto stworzenie nadruku nie jest skomplikowane.

Co możesz stworzyć?

  • koszulka dziecięca z popularnym motywem bajkowym lub ze zwierzętami,
  • koszulka z humorystycznym napisem na pożegnanie lub inne wydarzenie,
  • Koszulka ze zdjęciem jako oryginalny prezent dla najbliższych.

Wybór motywu i drukowanie

Jeśli dopiero zaczynasz tworzyć domowe koszulki, użyj zdjęcia lub motywu zwykłymi krawędziami. Po wydrukowaniu oryginał należy dokładnie wyciąć (patrz niżej).

Pobierz obraz z Internetu, ale możesz też samodzielnie tworzyć proste motywy lub napisy. Na przykład aplikacja Canva jest idealna. Zadbaj o to, aby oryginał był w odpowiednio wysokiej rozdzielczości i przed wydrukiem nie zapomnij o odbiciu go w edytorze graficznym (tylko malowanie) - jeśli tego nie zrobisz, przeniesiesz motyw w lustrzanym odbiciu na tkaninę.

Wydrukuj motyw na papierze transferowym do naprasowania za pomocą drukarki atramentowej (niestety nie można użyć kolorów z urządzenia laserowego). Dostępne dwa rodzaje papierów do prasowania: do jasnych tekstyliów i do ciemnych tekstyliów. Nie próbuj używać ich na odwrót, powstały wydruk nie będzie dobrze wyglądał.

Naprasowywanki można zazwyczaj nadrukować tylko z przodu. Tył można rozpoznać po wzorze, zazwyczaj siatce, której używa się do prasowania.

Jeśli używasz zwykłej drukarki atramentowej, najpierw przetestuj drukowanie na zwykłym papierze biurowym. Urządzenia drukujące wykorzystują tzw. tryb CMYK, który tworzy indywidualne odcienie poprzez mieszanie cyjanu, magenta i żółtego. Jednak nie może tworzyć bardzo jasnych odcieni różu, zieleni i pomarańczy, więc drukuje je w ciemniejszych kolorach (więcej informacji znajdziesz w artykule o trybie kolorów RGB i CMYK).

Jeśli w Twoim motywie pojawią się podobne jasne kolory, użyj tak zwanej drukarki heksachromowej, która ma sześć wkładów atramentowych. Potrafi wydrukować praktycznie wszystkie możliwe odcienie.

TIP: Chcesz ograniczyć koszty drukowania do minimum? Używaj alternatywnych wkładów atramentowych, które do 4 razy tańsze od oryginalnych producentów. Jakość obu typów wkładów jest praktycznie identyczna (patrz porównanie wkładów oryginalnych i nieoryginalnych).

Ostrożnie wytnij nadrukowany obraz - biała, podstawowa warstwa jest również przenoszona na tkaninę.

Prasowanie nadruków na tekstyliach

Do nadruku najlepiej nadają się koszulki i inne ubrania wykonane w 100% z bawełny. Najpierw wypierz i wyprasuj nową koszulkę ze sklepu. Usuniesz resztki tkaniny z produkcji i zadbasz o to, aby wyprasowany motyw nie skurczył się po pierwszym praniu.

Umieść wycięty motyw stroną zadrukowaną do dołu (stroną z nadrukiem) i prasuj przez minutę. Nie używaj funkcji gotowania na parze, ponieważ uszkodzi to zdjęcie i odzież. Niektóre naprasowywanki mają termoczułą warstwę spodnią - wystarczające „prasowanie” wskazuje na zmianę koloru.

Pozostaw papier do ostygnięcia przez około 5 minut i powoli, odrywając się od rogu, obierz. Udany druk rozpoznasz po tym, że cały kolor przenosi się na tkaninę.

istock-845387726.jpg

Jak dbać o koszulkę z nadrukiem?

Koszulkę z nadrukiem pierz w temperaturze do 40°C i odwróć, aby motyw nie uległ uszkodzeniu. Z tego samego powodu nie dodawaj dżinsów ani innych „ciężkich” ubrań do drukowanej tkaniny. Używaj zwykłego proszku do prania, wręcz przeciwnie, unikaj zmiękczania tkanin i używania suszarki.

Podczas prasowania zostaw koszulę do góry nogami i najlepiej wyprasuj na papierze pergaminowym. Bezpośredni kontakt z żelazkiem uszkodzi wydruk.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

RGB vs. CMYK: Jak uzyskać najlepsze wyniki drukowania?

Wyobraź sobie, że drukujesz ważną prezentację na spotkanie. Z pozoru nic trudnego - wystarczy tylko wydrukować. Ale potem zauważasz, że...

19. 4. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Porównanie tanich i drogich drukarek - którą warto wybrać?

Cena jest często jedną z pierwszych rzeczy, które nas interesują przy zakupie drukarki. Dopiero wtedy myślimy o innych czynnikach, takich...

26. 11. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe