Jak wybrać projektor do kina domowego i biura?

02. 8. 2022

2. sierpnia 2022, 15:12 | Projektory cyfrowe tańszą alternatywą dla dużych ekranów, ale jakość obrazu można też śmiało porównywać do telewizorów czy monitorów komputerowych. Jednak nie każdy projektor jest wysokiej jakości, dlatego wybór idealnego do swoich celów może być nie łatwym wyzwaniem. W kolejnych wierszach skupimy się zatem na tym, aby bez problemu wybrać model, który będzie dokładnie odpowiadał Twoim potrzebom.

Zanim zaczniemy wybierać projektor właśnie dla Ciebie, musimy dowiedzieć się, jakie to urządzenie lub jak działa. Porównanie z telewizorem lub monitorem komputerowym w poprzednim akapicie jest w dużej mierze niedokładne. Podczas gdy urządzenia te wykorzystują klasyczny wyświetlacz z podświetleniem, projektor jest de facto cyfrowym wyświetlaczem obrazu z urządzenia źródłowego (może to być komputer, konsola do gier lub inne urządzenie podobnego typu) za pomocą systemu soczewek i źródła światła. Następnie możesz rzutować w zasadzie na wszystko: na ścianie, ekranie, tablicy i tak dalej.

Jasno określ, czego chcesz

Zanim zaczniesz wybierać projektor danych, dowiedz się, czego naprawdę od niego chcesz i potrzebujesz. Niestety nie ma idealnego, uniwersalnego modelu, a pozostałe różnią się nieco użytecznością. Innymi słowy, jeśli jesteś graczem, kupowanie projektora do prezentacji biznesowych to nonsens. Odwrotnie, jeśli jesteś przedsiębiorcą spragnionym projektora do prezentacji, nie ma potrzeby zakupu modelu o wysokiej rozdzielczości jak dla graczy czy fanów filmu. Przy zakupie należy skupić się na dostosowaniu do Twoich potrzeb dzięki temu nie przepłacisz za funkcje, z których nie będziesz korzystać.

Wymagane parametry projektora zależą od przeznaczenia, z których najważniejsze to typ projektora w zależności od zastosowanej technologii, strumień świetlny projektora, współczynnik kontrastu, rozdzielczość projektora lub rodzaj podłączenia do źródło. Wszystkim tym rzeczom przyjrzymy się bardziej szczegółowo poniżej.

istock-912129780-nahled1.jpg

Rodzaje projektorów według zastosowanej technologii projekcji

Obecnie na rynku można znaleźć pięć głównych typów projektorów w zależności od technologii projekcyjnej, które teraz różnie ze sobą łączone, tworząc w ten sposób de facto szóstą kategorię projektorów. Wybór odpowiedniej technologii projekcji jest bardzo ważny, ponieważ tylko w ten sposób będziesz w stanie osiągnąć najlepsze możliwe wyniki projekcji.

DLP - stworzony dla graczy

Pierwszym i zarazem najstarszym typem projektorów te wykorzystujące technologię DLP. Działa na zasadzie wysyłania wiązki światła z lampy projekcyjnej przez bardzo szybko obracającą się kolorową kulę do soczewki, która przechodzi przez chip DMD z lustrami o mikroskopijnych wymiarach. Pod koniec tego „procesu” wiązka przenosi już, po prostu mówiąc, informacje o obrazie, które następnie wyświetla przez soczewkę na ekranie.

Jedną z głównych zalet projektorów DLP jest ich doskonała liczba klatek na sekundę, ponieważ samo tworzenie obrazu odbywa się bardzo szybko (choć nie jest całkowicie cyfrowe). A ponieważ ta technologia nie ma problemu z kolorem, kontrastem czy ostrością, świetnie nadaje się nie tylko do oglądania filmów, ale także do grania w gry, gdzie szybkość klatek zależy od większości rodzajów multimediów. Pod względem wad, DLP nie jest odporny na efekt tęczy (zjawisko dostrzegane tylko przez niewielką część populacji, które objawia się tym, że widz widzi kolory tęczy na wyświetlanym obrazie, co je znosi) oraz dzięki tworzeniu obrazu proces, że może być bardziej podatny na pękanie. Obraz jest tu tworzony częściowo mechanicznie. Jednak trzecim negatywem, z którym spotkasz się tylko w tańszych modelach projektorów DLP, są lekkie drgania obrazu, ponieważ ruch kuli może wywołać lekkie wibracje, które w końcu mogą powalić całe urządzenie.

LCD - projekt bez konieczności ściemniania w pomieszczeniu

Innym rodzajem projektora, jaki można spotkać obecnie na rynku, jest ten, który wykorzystuje technologię LCD. Nawet w tym przypadku tworzenie obrazu wynikowego zaczyna się od lampy projekcyjnej emitującej wiązkę, ale przechodzi ona przez filtry polaryzacyjne, które dzielą go na trzy, przy czym każdy z nich przesyłany jest następnie na osobny panel LCD, w którym uzyskuje jeden kolorów RGB (czerwony, niebieski lub zielony). Tak zabarwione wiązki następnie łączone za pomocą pryzmatu optycznego, na który kierowane z paneli LCD iw którym wynikowy obraz jest ponownie rzutowany na ekran projekcyjny przez obiektyw.

Ze względu na de facto zasadę tworzenia cyfrowego obrazu, tego typu projektory prawdopodobnie nie zaskoczą Cię tym, że są trwalsze niż DLP i całkowicie stabilne bez żadnych wibracji. Kolejną zaletą tego typu projektorów jest jasność, która zazwyczaj jest wyższa w porównaniu do DLP, dzięki czemu projektory można stosować nawet w jasnych pomieszczeniach bez możliwości zmniejszenia jasności. Należy jednak dodać, że nie zawsze jest to regułą, dlatego należy zawsze zwracać uwagę na strumień świetlny i starać się mieć model o jak największym strumieniu. Jeśli chodzi o negatywy, składanie wcześniej rozłożonych wiązek światła trochę cierpi z powodu wynikowego obrazu, zwłaszcza pod względem ostrości, co sprawia, że ​​projektory te wyraźnie nie idealne do oglądania treści z naciskiem na ostrość. Ponadto technologia LCD jest wolniejsza niż DLP pod względem produkcji obrazu, co skutkuje niższą liczbą klatek na sekundę, a tym samym mniej płynnym obrazem. Dlatego projektory LCD nie idealne dla graczy, choć w przypadku filmów powinny wystarczyć ze względu na liczbę klatek na sekundę (standardowe 24 Hz). Ostatnim minusem jest wytrzymałość. Jak wspomniano powyżej, projektory LCD jako takie nie podatne na pękanie, jednak jakość wyświetlanego obrazu z czasem spada ze względu na „świecenie się” paneli LED, co odbija się przede wszystkim na gorszych barwach.

LED - jeśli chcesz długiego życia

Jeśli potrzebujesz projektora o najdłuższej możliwej żywotności lub przynajmniej minimalnej konserwacji, idealnym adeptem jest ten, który wykorzystuje technologię LED. Działa de facto na tej samej zasadzie co poprzedni projektor LCD, ale z tą różnicą, że wiązka tworzy klasyczną diodę LED zamiast lampy projekcyjnej. W porównaniu z lampą projekcyjną ma żywotność do pięciu razy, nawet przy niższym zużyciu energii. Lampy projekcyjne to oczywiście podzespoły wymienne, ale prawda jest taka, że ​​ze względu na ich cenę, konieczność wymiany na pewno nie ucieszy cię. Oprócz długowieczności, dużym pozytywem projektorów LED jest efekt Helmholtza-Kohlrauscha, który jest złudzeniem optycznym, które powoduje, że ludzkie oko postrzega wyświetlany obraz lepiej niż w rzeczywistości - w szczególności bardziej stabilny kolor i jaśniejszy. Jednak projektory LED mają też swoje wady, z których największą jest niższy strumień świetlny (przynajmniej w przypadku tańszych modeli) i związane z tym gorsze wykorzystanie sprzętu w jasnych pomieszczeniach.

Spójrz na porównanie obrazu projektora DLP i LCD:

LCoS — gdy najwyższa jakość kolorów jest na pierwszym miejscu

Przedostatni typ autonomicznych projektorów to te, które wykorzystują technologię powszechnie określaną jako LCoS. Jednak podczas wyszukiwania modeli, które go używają, można również natknąć się na inne oznaczenia, takie jak D-ILA, którego używa JVC, czy SXRD, którego używa Sony. W tym przypadku producentom nie udało się jeszcze zjednoczyć w nazwie ze względu na różne adaptacje danej technologii – choć zazwyczaj zupełnie drobne. W związku z tym technologia działa prawie jak projektor LCD, z tą różnicą, że przed ukończeniem wiązek przechodzą jeszcze jeden „dodatkowy” krok – konkretnie odbicie od lustra LCoS, które zapewnia otrzymany obraz najwyższej klasy czerni lub odcieni szary. Jednocześnie wszyscy konkurenci mają z nimi problemy i dlatego nie mogą ich bardzo dobrze wyświetlać, co nie ma miejsca w tym przypadku. Jednak inne kolory również bardzo dobrze prezentują się w projektorach LCoS, aczkolwiek kosztem niskiej szybkości tworzenia obrazu, a tym samym również bezużyteczności do grania w gry lub wyświetlania bardziej wymagającej grafiki. Kolejną – i chyba fundamentalną – wadą jest cena, która w porównaniu do innych typów projektorów jest niezwykle wysoka, gdyż porusza się bez problemu nawet w dolnych setkach tysięcy złoty.

Projektory laserowe 

Listę technologii tworzenia obrazu projektorów uzupełniają modele laserowe, które bardziej nadają się do użytku profesjonalnego, na przykład w firmach lub ogólnie w miejscach, gdzie konieczny jest absolutnie doskonały obraz w połączeniu z niskim zużyciem energii, wyjątkowo długa żywotność, wysoka niezawodność lub błyskawiczne włączanie i wyłączanie. To właśnie oferują projektory laserowe, ponieważ ich obraz składa się z laserów, które z czasem nie ulegają degradacji, a dzięki temu mogą mieć żywotność ponad 20 000 godzin projekcji. Jedynym minusem tych projektorów jest cena, która zwykle jest nawet wyższa niż modeli LCoS (w przypadku topowych projektorów), dlatego można ich używać tylko tam, gdzie ich funkcje mają 100 % sensu, a inne projektory nie wytrzymują tam.

Projektory hybrydowe

Producenci projektorów nieustannie dążą do podnoszenia poziomu swoich produktów, które w stanie osiągnąć m.in. poprzez różne kombinacje technologii lub ich części. Z reguły takie „składane” projektory mogą być pod pewnymi względami mocniejsze niż ich „klasyczne” wersje, ale zazwyczaj tracą w innych. Jednak właśnie ze względu na ich mocne strony nie należy przeoczyć ich przy wyborze, ponieważ mogą one skutkować większymi wymaganiami niż konwencjonalne projektory, chociaż ich specyfikacje techniczne muszą zostać szczegółowo zbadane.

istock-649746240.jpg

2D vs. 3D projektory

Chociaż obraz 3D w filmach lub serialach nie przyjął się zbyt dobrze, jeśli jesteś jego fanem, nie ma problemu, abyś cieszył się nim za pomocą projektora. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszym jest fakt, że nie wszystkie projektory w stanie rzutować obraz 3D, a drugim jest to, że oprócz odpowiedniego projektora konieczny jest zakup okularów 3D, które będą w stanie „przekonwertować” obraz do trzeciego wymiaru. Na przykład projektory DLP mogą wyświetlać obrazy 3D, ale zdolność należy sprawdzić w specyfikacji technicznej każdego modelu. Jeśli chodzi o klasyczne 2D, wyświetli go absolutnie każdy projektor, więc nie ma potrzeby niczego sprawdzać.

Jasność lub strumień świetlny projektora

Ten parametr jest szczególnie ważny podczas projekcji w pomieszczeniu ze światłem dziennym. Stosunek jest prosty – im więcej światła pośredniego, szczątkowego (otoczenia) – nawet przy zamkniętych roletach lub zasłonach – tym wyższy strumień świetlny jest potrzebny, aby wyświetlany obraz był wyraźnie widoczny.

Jasność wyrażana jest w tak zwanych lumenach (lm). Wybierz maksymalną wartość tego parametru dla projektora zgodnie z lokalizacją urządzenia:

  • w pomieszczeniach o dużym stopniu zaciemnienia wystarczy jasność od 500 lm do 1 500 lm (większa zawsze jest lepsza, więc polecamy dlatego nie oszczędzać na lumenach),
  • w pomieszczeniu ze średnim zaciemnieniu można użyć projektora o strumieniu świetlnym od 1 500 do 3 000 lm,
  • W pomieszczeniu o jasnym świetle słonecznym i na zewnątrz można używać projektorów o jasności powyżej 3 000 lm (tak jest w przypadku omówionych powyżej modeli LED i laserowych).

Współczynnik kontrastu

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze projektora jest jego kontrast lub współczynnik kontrastu. Wyraża to, ile razy najjaśniejszy kolor wyświetlany przez projektor jest jaśniejszy niż najciemniejszy kolor, jaki urządzenie jest w stanie wyświetlić. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepsza rozdzielczość kolorów, co ma duży wpływ na postrzeganą jakość obrazu.

Przy niskich współczynnikach kontrastu obraz wydaje się słaby lub prawie rozmazany. W przypadku projektów kina domowego lub instalacji artystycznych sięgnij po projektor o współczynniku kontrastu co najmniej 10 000:1. W przypadku prezentacji firmowych wystarczy stosunek około 2 500:1. Generalnie jednak można powiedzieć, że oszczędzanie na współczynniku kontrastu jest zdecydowanie nieopłacalne, ponieważ ma on duży wpływ na wynikowy obraz.

Rozmiar ekranu i typ projektora

Po wybraniu projektora należy jasno określić, co będzie wyświetlane na wyświetlanej treści, aby można było dostosować lokalizację i rozdzielczość projektora. Możesz rzutować z odrobiną przesady na cokolwiek, ale najbardziej idealny jest oczywiście biała ściana lub ekran projekcyjny. Jeśli chodzi o odległość od ekranu, aby uzyskać maksymalne wrażenia, odległość od ekranu powinna wynosić maksymalnie dwukrotność przekątnej ekranu (zwykle podaje się stosunek 1,6 do 2:1). Inny parametr, jeśli siedzisz 3 metry od ekranu, ekran powinien mieć przekątną co najmniej 1,5 metra. Oczywiście prawdą jest, że jest to „tylko” ogólnie podana informacja, która może ostatecznie nie pasować. Jeśli chodzi o typy projektorów na tę odległość (odpowiednio dla standardowych przestrzeni, w których jest obserwowany z podobnych odległości), praktycznie jedynymi odpowiednimi modelami te o krótkiej lub ultrakrótkiej odległości projekcji (o czym omówimy poniżej).

istock-1160217023.jpg

Odległość projekcji

Po wypróbowaniu pojęcia odległości projekcyjnej w poprzednim akapicie zatrzymajmy się na nim na chwilę i wyjaśnijmy to. Jak sama nazwa wskazuje, odległość projekcyjna to odległość, jaką projektor jest w stanie wyświetlić. Specyfikacje techniczne urządzenia zwykle określają zarówno maksymalną, jak i minimalną odległość projekcji, z której ustawienie idealnej rozdzielczości dla Twoich potrzeb (o czym poruszyliśmy powyżej i poniżej). Oczywiście odległość projekcji można zwykle ustawić na projektorze, ale tylko między wartościami maksymalnymi i minimalnymi. 

Zdecydowanie najczęstszymi projektorami pod względem odległości projekcji te z krótką lub ultrakrótką odległością projekcji. Dzięki ultra szerokokątnym obiektywom w stanie wyświetlać np. całą dwumetrową zawartość po umieszczeniu zaledwie metra (lub mniej w przypadku modeli o ultrakrótkiej odległości projekcji) od ekranu, więc mogą być używane mniej więcej wszędzie, ponieważ nie ograniczone przestrzenią. Oczywiście na rynku znajdziesz również modele o średniej lub dużej odległości projekcji, ale mają one sens tylko w określonych przestrzeniach.

Rozdzielczość projektora

Wymagana rozdzielczość projektora zależy od rozmiaru ekranu. Jest podawany w pikselach i wyraża szczegółowość wyświetlanego obrazu. Nie bez znaczenia też proporcje obrazu – jeśli chcesz oglądać filmy, sięgnij po urządzenie panoramiczne 16:9.

Nowoczesne projektory danych w standardzie oferują następujące rozdzielczości:

typ rozdzielczości

rozdzielczość (piksele)

Współczynnik proporcji

SVGA

800 × 600

4:3

WVGA

768 × 480

16:9

XGA

1 024 × 768

4:3

720p HD

1 280 × 720

16:9

WXGA

1 366 × 768

16:9

1 080p HD (Full HD)

1 920 × 1 080

16:9

4K (Ultra HD)

4 096 × 2 160

16:9

Im bardziej oddalasz się od ekranu, tym wyższa wymagana rozdzielczość — nawet przy zachowaniu proporcji odległości od ekranu do jego przekątnej.

Jaką rozdzielczość wybrać?

Jeśli usiądziesz w odległości około 3 metrów od ekranu, rozdzielczość Full HD powinna wystarczyć do satysfakcjonujących wrażeń, w odległości około 5 metrów to Ultra HD. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy chcesz odtwarzać lub oglądać filmy lub seriale na projektorze. Rozdzielczość HD 720p jest wystarczająca do prezentacji lub podobnych celów w mniejszych salach konferencyjnych, salach szkolnych itp., w których np. tekst jest nadal czytelny, obrazy rozpoznawalne, a cena tego projektora jest niska.

Rodzaj połączenia

Ostatnim stosunkowo ważnym aspektem każdego projektora jest rodzaj podłączenia do źródła - innymi słowy, w jaki sposób "prześlesz" do niego obraz. Niestety dzisiaj standardem jest nieco przestarzały interfejs VGA, który na szczęście często uzupełnia port HDMI czy USB. Na rynku dostępne jednak projektory bezprzewodowe, które komunikują się przez Wi-Fi, a nawet umożliwiają projekcję ze smartfona. Jest bezprzewodowa, którą można polecić ze względu na łatwość obsługi.

istock-1336838910.jpg

Mini projektory kontra klasyczne projektory

Pod względem rodzaju projektorów można podzielić na dwie główne kategorie - i to projektory klasyczne i mini projektory. Jak sugeruje nazwa kategorii, o ile klasyczne projektory mają korpus o standardowych wymiarach i są przeznaczone do powszechnego użytku w domu, w biurze, szkole itd., o tyle mini projektory oferują korpus o niewielkich gabarytach, dzięki czemu przystosowane do mniej standardowe użytkowanie. Na przykład można je po prostu zapakować do plecaka i przenieść tam, gdzie potrzebne i wyświetlane tam. W przypadku niektórych modeli pomaga w tym zintegrowana pamięć masowa, z której można wyświetlać zawartość bez konieczności podłączania jakiegokolwiek innego urządzenia zewnętrznego.

Jednak nie tylko wymiary różnią klasyczne projektory od mini projektorów. Kolejną dużą różnicą między nimi jest poziom strumienia świetlnego, który w mini projektorach jest niższy ze względu na zastosowanie mniejszego, a przez to słabszego sprzętu i dlatego nadają się do użytku w ciemności (oczywiście w zależności od wartości strumienia świetlnego każdego Modelu). Z drugiej strony wiele mini projektorów jest nie tylko zasilanych z sieci, ale może być również zasilanych zintegrowanym akumulatorem o żywotności kilku godzin, aby pomieścić przeciętne filmy. Projektory niskiego zużycia energii, dzięki której producentów stać na zasilanie bateryjne, ma również technologia projekcyjna, która w przypadku mini projektorów to głównie LED, podczas gdy w projektorach konwencjonalnych przeważa bardziej energochłonne DLP.

Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na zalety technologii DLP (stąd inne zaawansowane technologie projekcyjne) w połączeniu z zazwyczaj wyższym strumieniem świetlnym, mini projektory nie mogą być postrzegane jako zamiennik dla konwencjonalnych projektorów, ale raczej jako ich uzupełnienie do konkretnych celów. Innymi słowy, na potrzeby prezentacji filmowych w biurze, szkole czy w domu nie ma sensu kupować przenośnego mini projektora, tak jak nie ma sensu na seanse plenerowe, np. na wyjazdach i wakacjach, kupić klasyczny projektor.

Akcesoria opcjonalne

Podczas gdy w przeszłości projektory z odrobiną przesady były tylko „ pudłami” do wyświetlania treści, dziś producenci umieszczają na nich mnóstwo dodatkowych gadżetów. Wiele nowoczesnych projektorów jest wyposażonych w głośniki lub wyświetla obrazy i filmy 3D. Korekcja trapezu jest dziś standardem. Ta funkcja umożliwia wyrównanie pionowych boków wyświetlanego obrazu w pozycji równoległej. Projekcja jest przesuwana, gdy urządzenie wyświetla na ścianie lub ekranie pod innym kątem niż prawy - na przykład, gdy projektor wisi na suficie lub jest ustawiony na stole. Należy jednak wziąć pod uwagę, że np. wspomniane głośniki nie zastępują wysokiej klasy zewnętrznych systemów dźwiękowych ze względu na ich wymagania przestrzenne, a raczej swego rodzaju alternatywą, jeśli nie masz nic innego do dyspozycji. Więc kiedy użtkownik projektora do oglądania filmów lub grania w gry, prawdopodobnie nie może obejść się bez głośników lub słuchawek.

istock-1208851204.jpg

Projektory do kina domowego, biura i innych pomieszczeń

Po jakie więc urządzenia sięgnąć? Dzisiejsza oferta jest niezwykle szeroka i z odrobiną przesady można powiedzieć, że każdy model wyróżnia się czymś innym. Niemniej jednak poniżej wybraliśmy kilka elementów, które naszym zdaniem zasługują na uwagę.

Do kina domowego i gier polecamy następujące projektory:

  • niższy poziom cen - Acer X1127i,
  • średni poziom cenowy - BENQ PRJ TK800M,
  • wyższy poziom cen – Optima CinemaX P2.

 

Acer X1127i

BENQ PRJ TK800M

Optima CinemaX P2

technologia

DLP

DLP

Laser

żywotność lampy

10 000 godzin

10 000 godzin

20 000 godzin

maksymalna jasność

3 500 lm

3 000 lm

3 000 lm

Współczynnik kontrastu

20 000:1

10 000:1

2 000 000:1

rozdzielczość obrazu

1 920 x 1 200 px

3 840 x 2 160 px

3 840 x 2 160 px

rodzaj połączenia

VGA, HDMI

VGA, HDMI

HDMI

inne akcesoria

głośniki

głośniki

głośniki

standardowa cena

1 599 zł

4 899 zł

10 999 zł

W biurze wykorzystasz np.:

  • niższy poziom cenowy - Acer C202i LED,
  • średni poziom cenowy - Optoma W381,
  • wyższy poziom cen – Optima ZU506Te.

 

Acer C202i LED

Optoma W381

Optima ZU506Te

technologia

LED

DLP

DLP

żywotność lampy 

20 000 godzin

6 000 godzin

40 000 godzin

maksymalna jasność

300 lm

3 900 lm

5 500 lm

Współczynnik kontrastu

5 000:1

25 000:1

300 000:1

rozdzielczość obrazu

1 600 x 1 200 px

1 280 x 800 px

1 920 x 1 200 px

rodzaj połączenia

HDMI

VGA, HDMI

VGA, HDMI

inne akcesoria

głośniki

głośniki

głośniki

standardowa cena

1 299 zł

2 349 zł

13 599 zł

 

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe