Jak utylizować tonery HP, pomóc dobrej rzeczy - i nie płacić za to ani grosza

HP jako jedna z nielicznych firm wykorzystuje w swojej produkcji materiały z recyklingu, które czerpie z zużytych tonerów, a np. także butelek PET. Możesz również przyczynić się do poprawy środowiska – i nie będzie to kosztować ciebie ani twoją firmę nawet jednego grosza. Przeczytaj, jak na to.

Konwersja dokumentów do postaci cyfrowej to temat, który w ostatnich latach poruszano w wielu biurach. Pomimo postępującej cyfryzacji wiele dokumentów nadal wymaga dziś drukowania. Jednak nawet samo drukowanie może być pojmowane z przyjaznym dla środowiska podejściem, o czym świadczy producent drukarek i tonerów HP (Hewlett-Packard) w swoim programie Planet Partners.

Na przełomie tysiącleci HP zbudowało dużą część swojej produkcji na surowcach pochodzących z recyklingu. Zachęca swoich klientów do zwrotu pustych tonerów i aktywnie wysyła im koperty i pudełka do przechowywania zużytych wkładów.

Interesują Cię inne sposoby na bardziej ekologiczne zachowanie przy drukowaniu? Przeczytaj artykuł 6 wskazówek, jak zmniejszyć wpływ drukowania na środowisko.

Jednak program środowiskowy HP ma również wymiar ludzki. Plastik z recyklingowanych butelek PET jest również używany do produkcji nowych tonerów (zużywa ich około miliona dziennie); HP pozyskuje ten surowiec z Haiti, jednego z najbiedniejszych krajów świata.

Ten wyspiarski państwo jest dosłownie przepełnione górami wyrzuconych butelek. HP płaci miejscowym za ich odbiór, a po przetworzeniu dodaje surowiec z recyklingu do nowych tonerów do drukarek atramentowych i laserowych. Ale skąd pochodzą stosy butelek na Haiti?

30 sekund, które zmieniły życie milionów ludzi

12 stycznia 2010 o godzinie 16: 53 czasu lokalnego w kraju pośrodku Karaibów nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi. Choć trwało to zaledwie pół minuty, to według niektórych szacunków życie kosztowało 316 tys. osób. Potem milionom innych odebrało dach nad głową. Nawet ponad 10 lat po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w kraju problemy z zaopatrzeniem w wodę pitną. Miejscowi wybierają więc logiczną (i praktycznie jedyną możliwą) drogę: Kupują pakowaną. Góry śmieci to z kolei efekt ograniczonej, niezbyt rozwiniętej infrastruktury.

Według szacunków Banku Światowego 54 proc. Haitańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, bezrobocie sięga tu 13,5 proc. wartości. Było tak tylko logicznie, że HP swój program Planet Partners połączyło właśnie z pomocą tym oto mieszkańcom: Recykling plastikowych butelek zmniejsza lokalne zanieczyszczenie otoczenia, a dzięki stabilnemu dochodowi mogą wysyłać swoje dzieci do szkoły i zapewnić im dach nad głową:

HP zapewnia między innymi stypendia dzieciom swoich pracowników i pomaga im w uzyskaniu wysokiej jakości edukacji. Możesz również wziąć udział w tej pomocy. HP potrzebuje również zużytych tonerów do drukarek atramentowych i laserowych do produkcji wkładów z recyklingu, które rozkładają na poszczególne elementy i ponownie wykorzystują. Wystarczy, że odeślesz je z powrotem do firmy.

WIDEO: W jaki sposób firma HP produkuje tonery z recyklingu?

Jak wysłać zużyty toner do firmy HP?

Firma HP płaci za wszystkie koszty związane z transportem zużytych wkładów. Wszystko co musisz zrobić to na stronie internetowej firmy:

  • podaj ilość tonerów, które chcesz zwrócić do recyklingu (od tego zależy sposób transportu),
  • wybierz rodzaj wysyłanych wkładów (atramentowe lub laserowe),
  • podaj swój adres.

Uwaga - zwracać można tylko oryginalne tonery marki HP; kompatybilnego wkładu firma nie potrafi poddać recyklingowi.

W przypadku odbioru indywidualnego (od 1 do 10 wkładów) wypełnij formularz, wydrukuj etykietę i dołącz do oryginalnego opakowania, w które należy zapakować toner. Wystarczy, że oddasz paczkę na pocztę - dzięki etykiecie transport jest opłacany odbiorcą, czyli HP. Ta opcja jest idealna dla gospodarstw domowych i małych firm. W opakowaniu z nowym wkładem znajdują się również etykiety zwrotne.

four_boxes-nahled2.jpg

Przy odbiorze indywidualnym można wysłać do 4 pustych wkładów z jedną etykietą - konieczne jest jednak połączenie ich taśmą klejącą według wzoru na zdjęciu.

W przypadku zbiórki zbiorczej (od 15 do 300 wkładów laserowych lub od 100 do 2000 wkładów atramentowych) można zamówić pudełka na zużyty toner w witrynie internetowej HP. HP dostarczy go bezpłatnie i odbierze ponownie, gdy będzie pełny. Jeśli jesteś zainteresowany, przyniesie Ci również nowe pudełka do kolekcji.

Ta opcja jest dostosowana do potrzeb średnich firm, studiów graficznych i korporacji, które drukują w dużych nakładach.

Czy już zdecydowałeś, w jaki sposób poprawić swoją karmę?

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym