Jak utylizować drukarkę: 4 rodzaje miejsc, gdzie można ją oddać

26. 4. 2021

26. kwietnia 2021, 10:00 | Każda drukarka kiedyś osiągnie swój koniec użytkowania - i niezależnie od tego, czy kończy się jej żywotność, czy też chcesz wymienić na bardziej aktualny model. Co wtedy zrobić?

Drukarki nie należy wyrzucać do odpadów mieszanych

Częstym błędem jest wyrzucanie drukarki do zwykłego kosza lub pojemnika, ale tam na pewno nie należy jej wyrzucać. Sprzęt drukarski zawiera szereg substancji toksycznych, w szczególności:

  • środki zmniejszające palność (ftalany i inne związki) - uszkadzają wątrobę, nerki i inne narządy,
  • metale ciężkie (kadm, nikiel, ołów, chrom itp.). - zaburzają metabolizm u ludzi, zwierząt wodnych lub roślin.

Substancje te są minimalne w drukarkach sprzedawanych w UE, ale występują w urządzeniach elektronicznych. Drukarki nie mogą działać prawidłowo bez niektórych metali ciężkich, a środki zmniejszające palność z kolei zapobiegają zbyt szybkiemu rozwojowi i rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku zwarcia w elektronice urządzenia. Za pomocą tego piktogramu możesz zidentyfikować urządzenia, których nie należy wyżucać do odpadów zmieszanych:

recycle-44110_1280.png

W związku z tym należy traktować drukarkę jako tzw. elektrośmieci. Do jej likwidacji masz kilka możliwości:

1) Gminny punkt zbierania elektrośmieci

Najprostszym sposobem na utylizację zużytej drukarki jest znalezienie na stronie internetowej Urządu Miasta w którym mieszkasz punktu odbioru elektośmieci. Tam bezpłatnie możesz oddać urządzenie do utylizacji.

2) Oddaj drukarkę do lokalnego sklepu z urządzeniami biurowymi

Sprawdź czy wybrany sklep przyjmuje do utylizacji takie urządzenia.

3) Zostaw drukarkę w punkcie serwisowym

Jeśli zaniosłeś drukrakę do naprawy i jest ona nieopłacalna lub niemożliwa do naprawy, możesz pozostawić w serwisie do utylizacji.

4) Podaruj swoją drukarkę lub zamień na gotówkę

Jeśli drukarka nadal działa a Ty chesz zamienic na nowszy model, zawsze możesz komuś podarować lub wystawić ogłoszenie i sprzedać.

istock-468008409.jpg

Co dzieje się z drukarką po jej wyrzuceniu?

Niezależnie od tego, jaki sposób utylizacji wybierzesz, takie urządzenie finalnie trafi do centrum recyklingu, gdzie zostanie ręcznie rozłożone na mniejsze części.

Zdemontowane części następnie sortowane zgodnie z rodzajem poszczególnych materiałów. Metalowe elementy drukarki zwykle poddawane dalszemu recyklingowi i wykorzystywane do dalszej produkcji produktów; to głównie części zawierające metale szlachetne.

Części, których nie można już ponownie wykorzystać, utylizowane zgodnie z przepisami - w sposób możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska. Szacuje się, że do utylizacji trafi do 20 % posortowanych odpadów elektrycznych.

A co z pustymi tonerami?
Ważnym tematem jest również utylizacja pustych wkładów. Można je również poddać recyklingowi, a niektórzy producenci również je kupują. Więcej informacji można znaleźć w artykułach dotyczących utylizacji tonerów i recyklingu wkładów do drukarek.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Co zrobić z pustą kasetą po tuszu lub tonerze: doradzamy, jak je utylizować lub poddać recyklingowi

Niezależnie od tego, czy używasz drukarki atramentowej, czy laserowej, nie unikniesz ich wymiany od czasu do czasu w postaci zużytej...

30. 9. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Zużyte tonery i co dalej? czyli Jak recyklingować tonery

Segregacja odpadów jest dla większości z nas czymś zupełnie naturalnym. O ile należysz do grona osób, którym zależy na środowisku...

24. 4. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe