Jak drukowanie działa na drewnie, tkaninie, szkle i innych materiałach

24. 1. 2022

18. stycznia 2022, 13:24 | Prawdopodobnie spotkałeś już koszulkę, kubek lub szklaną tabliczkę z niestandardowym nadrukiem. Ale czy wiesz, na jakiej zasadzie działa drukowanie na tych nietradycyjnych materiałach? W tym artykule podpowiemy, jakie technologie faktycznie wykorzystywane do drukowania ceramiki i tekstyliów - oraz doradzimy, jak w kilku prostych krokach przenieść zdjęcie lub obraz na drewno.

Druk na drewnie

Używaliśmy drewno już długo przed tym, zanim człowiek stał się człowiekiem - a nawet dzisiaj jest ono niezbędne do funkcjonowania naszej cywilizacji. Oprócz swojej funkcji w budownictwie, drewno jest również popularnym materiałem dekoracyjnym. Dlaczego więc nie wykorzystać go do wykonania oryginalnego prezentu dla rodziny lub partnerów biznesowych?

Możesz bez problemu drukować na drewnie w domu. To prawda, że ​​efekt nie będzie tak dobry, jak przy obróbce przez specjalistę, z drugiej strony Twoje drewniane zdjęcie zyska znamię autentyczności.

Istnieje kilka sposobów na przeniesienie zdjęcia, ilustracji lub cytatu na drewno. Jednym z najprostszych jest transfer przy użyciu rozpuszczalnika organicznego. Potrzebujesz:

  • Drewno bez kory o gładkiej, równej powierzchni (np. drewniany pryzmat),
  • lustrzane odbicie oryginału (należy zastosować druk laserowy),
  • aceton.

Jak to zrobić? Umieść oryginalny papier zadrukowaną stroną na drewnie. Nanieś na nią niewielką ilość acetonu i rozprowadź ostrożnie - np. linijką lub starą kartą bankową - na całej powierzchni papieru. Po 10 sekundach wyjmij papier i poczekaj, rozpuszczalnik wyschnie. Utrwal farbę przezroczystym lakierem do drewna.

Ta metoda jest tania, ale ostateczna jakość obrazu nie jest najwyższa. Znacznie lepszy efekt osiągniesz stosując tzw. żel strukturalny, który inaczej służy do zwiększenia gęstości i połysku farb akrylowych.

Najpierw nałóż cienką warstwę żelu na pryzmat. Następnie ponownie przyciśnij do niego szablon wydruku zadrukowaną stroną i delikatnie go wygładź (np. krawędzią plastikowej karty). Po godzinie trzeba zwilżyć papier, następnie za pomocą szczoteczki do zębów go wyszoruj i polakieruj drewno. Wadą tej metody jest dłuższy czas potrzebny na usunięcie papieru.

Drukowianie na tkaninach

Tradycja barwienia różnych tkanin i przędz sięga starożytności, ale techniki drukowania nadruków na koszulce czy topie mają zaledwie kilkadziesiąt lat. Druk na tkaninach jest powszechnie stosowany przez drużyny sportowe, a także firmy i organizacje rządowe.

Sprzęt do drukowania tekstyliów wykorzystuje specjalne barwniki atramentowe. Starszą technologią jest sitodruk na tekstyliach, który działa na zasadzie nakładania koloru na wybrany szablon lub sito. W przypadku motywów wielokolorowych konieczne jest wykonanie osobnego szablonu dla każdego odcienia.

Technologia ta jest badziej wymagająca finansowo i niemożliść wykorzystania jej do wiernego odwzorowania fotografii. Z kolei sitodruk idealnie nadaje się do drukowania dużych kolorowych obszarów - nawet dlatego, że ma najwyższe nasycenie kolorów. Wadą jest mniejsza trwałość druku przy praniu.

Metoda drukowania bezpośredniego, znana również jako DTG (direct-to-garment), służy do drukowania zdjęć i złożonej grafiki. Przed zadrukiem tkanina poddawana jest obróbce specjalnym preparatem, który wzmacnia wiązanie farby z włóknami, przyspiesza jej wysychanie i zapobiega marszczeniu się tkaniny. Atrament nakładany jest albo głowicą drukującą, albo poprzez aplikację pośrednią za pomocą specjalnego papieru (druk sublimacyjny).

Sublimacja to zjawisko, w którym ciało stałe przechodzi bezpośrednio w stan gazowy w określonej temperaturze. W druku sublimacyjnym motyw jest najpierw mocowany za pomocą mikroporów do tzw. papieru transferowego specjalnym tuszem. Tło z obrazem jest następnie dociskane do tkaniny i podgrzewane w specjalnym urządzeniu. Atrament jest uwalniany i przenoszony w postaci gazu do włókien, gdzie kondensuje, utrwala i tworzy ostateczny obraz.

Druk sublimacyjny pozwala na wierne odwzorowanie zdjęć lub skomplikowanych ilustracji z oryginału, w dodatku jest stosunkowo szybki i tani. Wadą tej technologii jest - w porównaniu do sitodruku - mniejsze nasycenie kolorów. Nie nadaje się również do drukowania na tkaninach naturalnych - tusz sublimacyjny utrwala się tylko we włóknach sztucznych polimerów.

istock-487688927.jpg

Druk na ceramice i szkle

Popularne upominki i artykuły promocyjne obejmują również szklanki i kubki z własnym nadrukiem. W przypadku druku na szkle i ceramice (podobnie jak w przypadku tekstyliów) najczęstszymi metodami sitodruk i druk sublimacyjny.

Druk sublimacyjny jest bardziej popularny ze względu na łatwość wykonania i niższe koszty Właściwe przeniesienie z oryginału odbywa się w urządzeniach piekarniczych, a ceramika (lub szkło) musi być pokryta specjalną powłoką, która zapewnia przyjęcie i utrwalenie atramentu sublimacyjnego.

Sitodruk wymaga wówczas dużej liczby szablonów i jest znacznie bardziej czasochłonny i pracochłonny. Ponadto nie można go wykorzystać do drukowania bardziej skomplikowanych grafik i zdjęć.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarka laserowa od A do Z: jak działa

Jeśli stoczyłeś już „walkę“ drukarka laserowa kontra atramentowa i jako zwycięzcę wybrałeś tę pierwszą, możesz być ciekawy, jak działa to...

2. 5. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe