Drukarka ploterowa i druk wielkoformatowy: jak wybrać odpowiednie urządzenie

28. 6. 2021

28. czerwca 2021, 10:00 | Chociaż zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, wydruki wielkoformatowe częścią naszego życia. W drodze do pracy mijamy duże powierzchnie reklamowe, podczas gdy w pracy pracujemy np. Z ponadgabarytową dokumentacją projektową. Ale co dokładnie jest potrzebne do druku wielkoformatowego? Czy ma jakieś wady?

Druk wielkoformatowy nie ma oficjalnej standaryzacji, ale w praktyce oznacza zwykle drukowanie formatów papieru powyżej formatu A3. Druki wielkoformatowe (oprócz wymienionych powyżej przykładów) obejmują również plakaty, mapy, banery i wiele innych materiałów.

Druk ponadgabarytowy - w przeciwieństwie do drukowania zwykłych dokumentów - zwykle nie obsługuje zwykłych drukarek biurowych. Na przykład papier A2 ma wymiary 42 × 59,4 cm. Niemniej jednak istnieją komercyjne urządzenia, które mogą obsługiwać nawet większe arkusze. Niektóre drukarki mogą nawet drukować na papierze o szerokości do 5 metrów, ale nie można ich tak po prostu kupić do biura.

Specjalnością jest druk ploterowy z wykorzystaniem tzw. Ploterów. to drukarki atramentowe, które drukują na rolce papieru. Dlatego zawierają nóż, który przycina wydruk do określonej długości. Plotery korzystają z tzw. druku wektorowego (podczas gdy tradycyjne drukarki polegają na druku bitmapowym). Drukowanie w wektorach pozwala narysować nawet drobne szczegóły, często przy użyciu specjalnych pisaków. Plotery zatem pierwszym wyborem w pracowniach architektonicznych lub graficznych.

Technologie laserowe, atramentowe, sitodrukowe i inne
W tym artykule mówimy o druku wielkoformatowym z wykorzystaniem technologii atramentowej i laserowej, z której korzystają również konwencjonalne drukarki. też urządzenia pracujące np. Z sitodrukiem czy nadrukiem offsetowym, ale one, szczególnie ze względu na astronomiczną cenę, przeznaczone do druku komercyjnego.

Oprócz druku na papierze - o czym mówimy w tym artykule - istnieją również urządzenia drukujące, które mogą drukować np. Na płótnie czy PCV. Podobnie jak drukarki offsetowe, urządzenia te są drogie i opłacają się tylko wyspecjalizowanym firmom, takim jak studia graficzne czy agencje reklamowe specjalizujące się w reklamie wielkoformatowej.

Drukarka wielkoformatowa: kiedy warto kupić?

Przy wyborze plotera lub zwykłej drukarki wielkoformatowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Zawsze zadawaj sobie następujące pytania:

Jak często muszę drukować i w jakiej objętości?

Konieczność zakupu własnego sprzętu poligraficznego lub powierzenia wyspecjalizowanym firmom powinna być uzależniona od potrzeby druku wielkoformatowego. Ceny drukarek wielkoformatowych zaczynają się od setek tysięcy, a wkłady też drogie.

Istnieją sposoby, aby zaoszczędzić na kosztach drukowania. Rozwiązaniem jest użycie tzw. Alternatywnych tonerów, które tej samej jakości, co oryginalne wkłady producentów drukarek, ale nawet 4-krotnie tańsze.

W jakiej jakości (i koloru) potrzebuję drukować?

Pod względem jakości druku możemy drukarki wielkoformatowe dzielić na:

Drukarki laserowe - wykorzystują technologię wałka, do którego w zależności od oświetlenia przylega kolor (proszek tonera), który następnie jest przenoszony na podłoże (papier); Drukarki laserowe mają najniższą jakość druku ze wszystkich trzech typów urządzeń. Nadają się do drukowania dokumentów ponadgabarytowych, wręcz przeciwnie, nie nadają się do drukowania szczegółowej grafiki czy fotografii. W przypadku drukarek wielkoformatowych technologia laserowa jest problemem raczej marginalnym.

Drukarki atramentowe - obraz przenoszony jest na papier poprzez wtryskiwanie atramentu z kartridża. Ich jakość druku jest wystarczająca dla większości zadań drukowania, ale może nie nadawać się do szczegółowych rysunków.

Plotery - drukarka wielkoformatowa o najwyższej jakości druku.

Ważna jest również gama kolorów szablonu, który zamierzasz wydrukować. Może wystąpić problem z wydrukowaniem jasnozielonych, pomarańczowych i różowych tonów - model CMYK, z którego korzysta większość drukarek, nie może mieszać tych jasnych kolorów (zobacz artykuł porównujący model RGB i CMYK).

Rozwiązaniem drukarki z tzw. nadrukiem heksachromowym, które mogą pokrywać praktycznie wszystkie wyobrażalne kolory.

Jaki rozmiar muszę wydrukować?

Nawet w przypadku drukarek wielkoformatowych istnieją różnice w wielkości dokumentu. Konwencjonalne urządzenia mogą drukować papiery do formatu SRA0 o wymiarach 900 × 1 280 mm. SRA0 jest oparty na formacie A0 (841 × 1 189 mm), ale jest większy, aby wydruk można było przyciąć, aby uzyskać w pełni zadrukowany arkusz. Istnieją jednak plotery obsługujące drukowanie bez obramowania.

Wskazówki dotyczące drukarek wielkoformatowych

EPSON SureColor SC-T3100x 220V

Drukarka atramentowa EPSON SureColor SC-T3100x 220V obsługuje format do A1. Posiada system tankowania, w którym atrament można uzupełniać bezpośrednio z butelek 140 ml, co znacznie obniża koszty druku.

Wydruki mogą mieć rozdzielczość do 2 400 × 1 200 DPI. Urządzenie drukuje zarówno na pojedynczych arkuszach, jak i na rolkach papieru i jest wyposażone w automatyczny podajnik dokumentów.

Możesz także kupić oryginalne tonery EPSON SureColor SC-T3100 do swojej drukarki.

jaka drukarka wielkoformatowa

EPSON SureColor SC-T5100N

Drukarka EPSON SureColor SC-T5100N drukuje arkusze do A0 + (91,4 × 129,2 cm) i 2 400 × 1 200 DPI.

W drukarce zastosowano specjalne tusze pigmentowe Ultrachrome XD2, dzięki czemu uzyskany wydruk jest odporny na rozmazywanie przez wodę czy ścieranie. W przeciwieństwie do poprzedniego urządzenia EPSON SureColor SC-T5100N nie wykorzystuje systemu zbiornika z atramentem, ale klasyczny wkład.

wieloformatowa drukarka jaka
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Oryginalny kontra kompatybilny toner lub znajdź 5 różnic

To pytanie może zadał sobie każdy z nas. Co jest lepsze: drogi oryginał czy tania kopia? Wysokiej jakości ubrania, najlepszej klasy sprzęt...

23. 7. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

Formaty papieru: Przegląd rozmiarów i odpowiednich drukarek

Na pewno słyszałeś już o formacie A4 lub A5. Ale czy wiesz, jak duży jest papier A2 i do czego służy? A czy kiedykolwiek słyszałeś o...

30. 12. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe