Pióro 3D: przewodnik dla początkujących

29. 3. 2021

29. marca 2021, 10:00 | Czy próbowałeś już rysować trójwymiarowe obiekty? Z piórem 3D to żaden problem. Dowiedz się, jak działają pióra 3D, jak je obsługiwać i jak z ich pomocą stworzyć wspaniałe prezenty dla swoich bliskich.

Polecane produkty z naszej oferty

Pióro 3D to mała ręczna drukarka 3D, która działa na zasadzie drukowania FDM / FFF. W tłumaczeniu oznacza to, że pióro topi plastikowy sznurek (tzw. Filament), który można kształtować. Stopiony plastik szybko krzepnie na powietrzu i zachowuje swój kształt.

Podczas gdy w przypadku klasycznych drukarek 3D trzeba dopatrywać się elektronicznych wzorów, a nawet je tworzyć, to Pióro 3D bierzesz i zaczynasz rysować. Jedyne ograniczenie to twoja fantazja (i solidne podstawy obiektu rysowanego). Urządzenie wykorzystasz np. do:

  • tworzenia rzeźb, biżuterii czy figurek,
  • „szkicowania“ trójwymiarowych prototypów,
  • naprawy już narysowanych obiektów.
3d_pen_art_sugar_skulls-nahled2.jpg

Oczywiście modelowanie piórem 3D nie jest ani trochę tak precyzyjne jak drukowanie na standardowych urządzeniach stacjonarnych. Zamiast w pracowni przemysłowej wykorzystasz go więc raczej w wolnym czasie.

 

Jak wybrać pióro 3D?

 

Wybór pióra 3D zależy głównie od tego, jakie obiekty chcesz narysować. Standardowo stosowane dwa wkłady z tworzywa sztucznego: filament PLA i ABS.

Filamenty PLA bardziej odpowiednie do rysowania dwuwymiarowego - na podłożu - i późniejszego klejenia gotowych części (patrz poniżej). „W powietrzu” jest stosunkowo słabo modelowany za pomocą stopionego PLA, ponieważ powoli krzepnie.

Zaletą strun PLA jest ich bezpieczeństwo zdrowotne i przyjazność dla środowiska; w naturze z czasem ulegnie całkowitemu rozkładowi. Wadą jest mniejsza odporność na naprężenia i ciepło (miękną w temperaturach powyżej 60 ° C).

Druk 3D z włóknami PLA pozwalają np. XYZ 3D pióro 1.0, Polaroid ROOT Play 3D Pioro lub Polaroid PLAY 3D.

Filamenty ABS wykorzystasz do prawdziwego trójwymiarowego rysowania. Na powietrzu bardzo szybko utwardzają, produkty z ABS plastiku sztywne i odporne mechanicznie. Ich produkcja obciąża jednak środowisko. Dodatkowo wytopione struny ABS wyparują substancje chemiczne, które mogą podrażniać śluzówkę i wywoływać łzawienie i kaszel.

Inspiracja: postęp z piórem 3D w 51 godzin

Przygotowanie do modelowania

W tylnej części urządzenia znajdziemy złącze zasilające oraz otwór do wstawienia filamentu. Pióro 3D musi być na stałe podłączone do źródła energii elektrycznej. Do tego kabel USB lub adapter do wtyczki.

Przez otwór dla strun przechodzi filament do głowicy topienia (dyszy), skąd w formie topniejącej dociera z powrotem na zewnątrz. W niektórych opakowaniach może znajdować się stojak odkładający. Jest on ważny, ponieważ końcówka pióra osiąga podczas pracy nietypowo temperaturę powyżej 200 °C i może cię poparzyć. Dlatego pióro 3D nie należy do dzieci poniżej 9 roku życia.

W przypadku większości modeli za pomocą przycisków ustawisz:

  • temperaturę głowicy dyszy,
  • szybkość rozpylania roztopionej struny,
  • przesuwanie filamentu do przodu i do tyłu.

Bardziej zaawansowane urządzenia wyświetlają wybrane parametry na wyświetlaczu LCD i określają temperaturę grzania w zależności od rodzaju zastosowanego tworzywa (należy wybrać z menu).

Przed rysowaniem uruchom urządzenie i pozwól mu nagrzać się do wymaganej temperatury (zwykle kilkadziesiąt sekund). Następnie włóż filament - długopisy 3D używają filamentów o średnicy 1,75 mm (w przypadku klasycznych drukarek 3D stosuje się również sznury 2,85 mm). Koniec filamentu musi być prosty, do wypoziomowania użyj zwykłych nożyczek lub rozgałęźników.

Po włożeniu wsuń filament do końcówki. Gdy tylko stopiony plastik zacznie wypływać z dyszy, oderwij stopiony sznurek i zacznij rysować. Jeśli chcesz zmienić kolor filamentu 3D, „wyjmij” stary filament za pomocą biegu wstecznego, a następnie włóż nowy filament.

WIDEO: Jak sterować piórem 3D

Jak modelować za pomocą pióra 3D

Pióra 3D oferują zarówno możliwość ręcznego modelowania (konieczne jest przytrzymanie przycisku), jak i automatycznego rysowania (stopiony materiał wypływa z końcówki z ustawioną prędkością).

Najpierw wypróbuj malowanie piórem 3D na powierzchni. Skorzystaj z papierowej szablony lub maluj na smartfonie według modelu w aplikacji (np. Polaroid Play Trace - Android, iOS). Uszkodzeniu wyświetlacza smartfona zapobiegnie szkło ochronne, które w przypadku niektórych piór 3D jest częścią opakowania. Przy „dwuwymiarowym ” rysowaniu końcówką dotykaj podkładki.

Bardziej zaawansowaną techniką, która wymaga trochę praktyki, jest trójwymiarowe modelowanie. Nie rysuj zbyt szybko - istnieje ryzyko zerwania lub skręcenia włókien. Należy również wziąć pod uwagę prawa mechaniki i statyki. Na przykład, jeśli rysujesz trójwymiarowy dom, musisz najpierw utworzyć fundamenty i elementy nośne, tak jak w prawdziwej konstrukcji. Dopiero wtedy można przystąpić do „układania” dachu.

W przypadku pierwszych modeli użyj tak zwanych3D pen stencils. Pokazują dwuwymiarowe szablony, które po narysowaniu skleja się ze sobą (trzeba ponownie odczekać 10 sekund, zanim spoiwo się złączy ).

Modelowanie według szablony

Powiązane produkty

XYZ 3D pióro1.0
W magazynie
352,80 zł
286,83 zł bez VAT
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe