Klimatyzacja: chłodzić ale nie szkodzić!

Jeśli zaliczasz się do osób, które w gorące dni zdają się na nowoczesne urządzenie - klimatyzację, to może przyda Ci się kilka zaleceń, jak korzystać z klimatyzacji nie tylko skutecznie, ale również z uwzględnieniem swojego zdrowia.

1.Zbyt intensywne chłodzenie ochładza nie tylko pomieszczenie ale również wzajemne stosunki

Dzielisz biuro z większą liczbą współpracowników A może zaliczasz się do tych „szczęśliwców“, którzy chodzą do biura, gdzie nie mają nie tylko prywatności ale też własnego biurka (jak również krzesła) i z dziesiątkami a nawet setkami osób muszą się dzielić komputerem i telefonem? Tak, mówimy właśnie o tzw. otwartym, nieoddzielonym, wielkopowierzchniowym biurze, albo innymi słowy o open space. Pewnie potrafisz sobie wyobrazić, jak trudno jest ustalić wspólne zasady używania klimatyzacji. A jeszcze trudniej jest tych zasad później przestrzegać, lub wymagać ich przestrzegania przez tych, którzy je naruszają.

Jednym z częstych powodów kłótni współpracowników, którzy pracują we wspólnym biurze, jest prawidłowe ustawienie końcowej temperatury, do jakiej ma się ochłodzić całe pomieszczenie. Zostało naukowo udowodnione, że kobiety i mężczyźni mają odmienne zdanie na temat idealnej temperatury. Podczas gdy kobietom odpowiada praca w wyższych temperaturach, to w przypadku mężczyzn jest dokładnie odwrotnie. W każdym razie, różnica pomiędzy temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu a aktualną temperaturą na zewnątrz nie powinna być większa niż 5°C. W przeciwnym wypadku „użytkownicy“ nastawieni na duży szok termiczny, którego powinniśmy unikać.

2.W dobrej kondycji utrzymuj nie tylko siebie ale też klimatyzację

Klimatyzację trzeba regularnie konserwować i czyścić. Nie tylko dlatego, że później będzie niezawodnie działać, ale przede wszystkim nie będzie się na niej osadzać kurz, pleść, roztocza ani żadne inne szkodliwe drobnoustroje. Mogą one być źródłem niebezpiecznych alergenów a ich konsekwencją nawet problemy zdrowotne. Z drugiej strony, starannie konserwowana i regularnie czyszczona klimatyzacja może długo i wiernie służyć jako oczyszczacz powietrza.

3.Jeśli prąd, to tylko ten ciepły zatokowy

Nie pozwól, aby prąd zimnego powietrza był na Ciebie skierowany. W najlepszym przypadku możesz złapać letnią infekcję wirusową, w gorszym przypadku zapalenie dróg oddechowych, grypę, anginę lub zapalenie krtani.

4.Nie za sucho

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi w zimie 45 do 60%, w lecie zaś od 40 do 50%. Nowoczesna klimatyzacja jest w stanie zapewnić i utrzymywać w tym przedziale.

5.Czy w Twoim miejscu pracy panuje zatęchła „atmosfera“? Wywietrz!

Dotyczy to nie tylko stosunków z kolegami, ale również klimatyzowanych pomieszczeń. Również w nich powinniście korzystać z luksusu regularnego wietrzenia, ponieważ właśnie wietrzenie pomaga utrzymywać idealne stężenie CO2. Podczas długiej obecności w pomieszczeniu, w którym jest wydychane powietrze, grożą Ci piekące oczy, zwiększone zmęczenie, ból głowy i utrata koncentracji.

Ustawiona, niezawodnie działająca i dobrze wyczyszczona klimatyzacja jest bezcenna. Ponieważ zdrowia nie da się kupić. Klimatyzacja może nie tylko być odpowiednim elektronicznym dodatkiem, który wyraźnie poprawia komfort pobytu w zamkniętych pomieszczeniach. W tropikalnych temperaturach, które w ostatnich 10 latach regularnie nawiedzają całą Europę, może uratować niejedno ludzkie życie. Jest korzystna dla seniorów, którzy w gorące dni mogą mieć zawał, udar, nagłą zapaść. Klimatyzacja pomaga również ludziom z chorobami serca a jej zalety docenią również alergicy.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym