Jesteś w stanie przebiec kilometr zanim uruchomi się Widle?

19. 9. 2019

19. września 2019 | Kupując nowy komputer stacjonarny lub nowy model laptopa, wierzymy, że będzie nam służyć przez całe życie. A jeśli nie na całe życie to przynajmniej przez szereg lat. Ale czas jest pojęciem względnym, więc nawet najpotężniejsze urządzenie czasami nie nadąża, zwalnia i staje się bardziej hamulcem niż ściągaczem.

Przyśpiesz swój komputer dzięki pięciu prostych sztuczek

Każdy system komputerowy przechowuje dane, pliki kopii zapasowych, kopie tymczasowe i inne aktywności wirtualne. Ten „bałagan” często występuje nieumyślnie (naprz. błędy w samym systemie operacyjnym, niedoskonałe funkcje programu, ich zbyt skomplikowany kod źródłowy itp.) lub umyślnie, tj. poprzez ukierunkowane działanie użytkownika. I tylko zachowanie użytkownika lub użytkowników (osób korzystających z „urządzenia”) ma duży wpływ na szybkość komputera. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka prostych metod i sposobów, które pozwalają komputery wyczyścić i częściowo przyspieszyć.

kod-nahled2.jpg

Odinstaluj wszystkie aplikacje, których nie używasz

Pozbądź się wszstkich aplikacji, których nie używasz, bez żalu i najmniejszego uczucia. Nie zapomnij też o wszystkich wtyczkach (plugin) zainstalowanych w przeglądarce internetowej bez Twojej wiedzy. Zwykle jest ich kilka: od paska narzędzi, aktywatory głosowe po specjalne zakładki, asystentów pobierania wideo, menedżerów haseł lub ulepszaczy filmów online. Te dodatkowe aplikacje przeglądarki spowalniają komputer znacznie bardziej niż program zainstalowany dziesięć lat temu, z którego korzystałeś dwa razy.

panacik-nahled2.jpg

Przeglądaj tyle stron, ile naprawdę jesteś w stanie przejrzeć

Czy radzisz sobie z wielozadaniowością tak skutecznie jak z jednym zadaniem? Czy jesteś tego pewien? Naprawdę? Koncentrując się na jednym działaniu, a następnie przechodząc do następnego, popełniasz znacznie mniej błędów. Twój komputer robi to samo. Im więcej okien internetowych uruchamia przeglądarka, tym dłużej trwa uruchomienie kolejnej przeglądarki. Nawet przełączanie się między nimi nie będzie najszybsze. Spróbuj więc dodać zakładki do ulubionych stron i otwierać tylko strony, z których aktualnie korzystasz.

tablet-nahled2.jpg

Sprzątaj regularnie w domu i w komputerze

Im więcej jest śmieci w koszu, tym częściej powinien być wynoszony. To samo dotyczy kosza na pulpicie. Ale to dopiero początek czyszczenia systemu. Aby Twój komputer działał poprawnie, trzeba regularnie usuwać stare pliki, rejestry, a także sztucznie utworzone kopie zapasowe danych systemu operacyjnego. Do regularnego czyszczenia idelanie nadają się dostosowane programy, których działalność można porównać do starannej sprzątaczki. Jeśli chcesz odciążyć swój komputer, przenieść stare zdjęcia, filmy i filmiki na dyski zewnętrzne w celu konserwacji. Nie zapominaj, że trzeba to robić regularnie.

kos-nahled2.jpg

Wyłącz wszystko, czego aktualnie nie potrzebujesz

Podczas uruchamiania system operacyjny automatycznie uruchamia wszelkie programy oznaczone przez użytkownika jako „Uruchom przy starcie”. Jeśli nie potrzebujesz Painta, kalkulatora, pasjansa, Skype'a, WhatsApp lub Messenger do pracy, zmień te programy na ustawienia domyślne i uniemożliw ich uruchomienie. Pamięć będzie wtedy miała miejsce dla procesów, których faktycznie używasz.

Rozglądnij się po nowym hardware

Wyspecjalizowane firmy komputerowe mogą pomóc amatorom w całkowitym odświeżeniu dysków i ponownej instalacji całego systemu. Ale podczas gdy elektronika starzeje się bardzo szybko, wręcz przeciwnie, istnieje niekończąca się poprawa programów i zwiększenie ich wymagań dotyczących coraz mocniejszego sprzętu. Co oznacza, że jeśli nie chcesz używać programów, które przetrwały twojego twórcę przez resztę życia, w końcu będziesz zmuszony poszukać nowego „sprzętu”.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe