Jak wybrać telewizor: Najlepszy telewizor według rozmiaru i rozdzielczości

22. 5. 2023

22. maja 2023, 14:06 | W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia codziennego bez telewizji. Jest zatem jasne, że przy zakupie nowego telewizora zawsze chodzi o to, aby wybrany model był jak najlepszym telewizorem według preferencji użytkownika. Jeśli zależy Ci głównie na wielkości i rozdzielczości telewizora, w kolejnych wierszach podpowiemy, jak poruszać się po aktualnej ofercie i na co zwrócić uwagę. Także podamy parę konkretnych telewizorów, które obecnie można określić jako najlepsze w rozsądnej cenie.

Rozmiar telewizora - wymiary telewizora w calach i centymetrach  

Rozmiar telewizora zazwyczaj podawany jest w calach, ale można spotkać się również z wartościami w centymetrach. W obu przypadkach jest to zwykle przekątna telewizora, mierzona od dolnego rogu z jednej strony do górnego rogu z drugiej. Cal równa się zatem 2,54 centymetra.

W ostatnich czasach oczywiście to przede wszystkim większe telewizory, przy czym największy wybór jest z:

  • 32“,
  • 40“,
  • 43“,
  • 45“,
  • 50“,
  • 55“,
  • 60“,
  • 65“.

Na pewno nie jest tak, że im większy telewizor, tym wyższa cena. Oprócz wielkości cena telewizora zależy od szeregu innych czynników, na czele z rodzajem panelu, wyposażeniem złączy oraz innymi funkcjami, które wyróżniają dany model na tle konkurencji. Poniżej znajdziesz tabelę z przeliczeniem cali na centymetry.

Przekątna telewizora w calach (“)

Przekątna telewizora w centymetrach (cm)

32”

80 cm

40”

100 cm

43”

108 cm

45”

115 cm

50”

127 cm

55”

139 cm

60”

153 cm

65”

164 cm

Powinieneś wybrać rozmiar telewizora nie tylko zgodnie z osobistymi preferencjami, ale także w zależności od tego, jak daleko siedzisz od telewizora. Oglądając telewizję z idealnej odległości, będziesz mógł cieszyć się obrazem właściwie. Siedząc zbyt blisko telewizora, ryzykujesz nadwyrężeniem oczu, ciągle poruszając się po ekranie, a tym samym szyi, obracając całą głowę. Z drugiej strony, jeśli usiądziesz za daleko, prawdopodobnie będziesz musiał niepotrzebnie zmrużać oczy. Poniżej znajdziesz tabelę, która pomoże Ci dobrać przekątną telewizora do odległości, w jakiej będziesz od niego siedzieć.

Przekątna telewizora w calach (“)

Idealna odległość oglądania telewizji w metrach (m)

Idealna odległość oglądania telewizji w metrach

Rozdzielczość telewizora

Kolejną kluczową sprawą, na której należy się skupić przy wyborze, jest rozdzielczość telewizora. W końcu to ona właśnie w dużej mierze decyduje o tym, jak będziesz cieszyć się treściami odtwarzanymi na ekranie, szczególnie w jakiej ostrości. Obecnie telewizory 4K i Full HD chyba najbardziej rozpowszechnione, ale wciąż na rynku dostępne stosunkowo przestarzałe telewizory HD lub wręcz przeciwnie, ultranowoczesne telewizory 8K. Poniżej znajdziesz tabelę rozdzielczości:

Oznaczenie rozdzielczości

Rozdzielczość w pikselach

HD

1 280 x 720 pikseli

Full HD

1 920 x 1 080 pikseli

4K

3 840 x 2 160 pikseli

8K

7 680 x 4 320 pikseli

Powinieneś wybrać rozdzielczość telewizora zgodnie z tym, jak chcesz korzystać z urządzenia. Na przykład, jeśli chcesz tylko oglądać programy telewizyjne, wystarczy posiadać telewizor HD lub Full HD. Transmisje naziemne prowadzone w SD, maksymalnie HD. Telewizje internetowe, kablówka lub satelita również w maksymalnej rozdzielczości HD. Z drugiej strony miłośnicy filmów korzystający z serwisów streamingowych, bibliotek wideo czy BluRay i tym podobnych nie mogą obejść się bez 4K, ponieważ obecnie kręci się w nim większość filmów. Gracze gier wideo również powinni sięgnąć po telewizory 4K, ponieważ zarówno Playstation 5, jak i Xbox Series pozwalają grać w gry w 4K.

Grafika przedstawiająca maksymalne przekątne w odniesieniu do rozdzielczości ekranu Full HD, 4K i 8K.

Wskazówka: Właściwy wybór ekranu telewizora wraz z odpowiednią rozdzielczością to jeden z aspektów potrzebnych do udanego wyboru idealnego telewizora, nie zapominajmy jednak o szeregu kolejnych cech, które powinien spełniać najlepszy telewizor dla Ciebie. Mowa tu o rodzajach paneli wyświetlacza czy szeregu dodatkowych funkcji, które mogą znacznie poprawić użyteczność telewizora. Jeśli bardziej interesują Cię te tematy, przeczytaj nasz artykuł Najlepszy telewizor 2023 jest dla Ciebie, czyli jak wybrać najlepszy telewizor właśnie dla siebie. Więcej o dodatkowych funkcjach możesz przeczytać w artykule Jak wybrać telewizor: Porady dotyczące telewizorów o najlepszym stosunku ceny do wydajności.

Najlepszy telewizor według przekątnej

Jeśli nawet po przeczytaniu poprzedniej części dotyczącej wyboru telewizora nie jesteś pewien, który model może być dla Ciebie odpowiedni, nie rozpaczaj. Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najciekawszych modeli w najbardziej poszukiwanych przez użytkowników przekątnych, który powinien ułatwić Ci wybór.

Najlepsze telewizory 43 cale

TCL 43C645

Niedrogi telewizor z panelem QLED 4K, który jest popularny wśród użytkowników zarówno ze względu na wysoką jakość obrazu, jak i bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Nie brakuje również funkcji smart czy obsługi głównych ulepszeń obrazu, na czele z HDR czy Dolby Vision. Wadą jest częstotliwość odświeżania 50 Hz, co sprawia, że ​​nie jest szczególnie odpowiedni dla graczy w gry wideo.

TCL QLED 4K Google TV

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Philips 43PUS8507

Chociaż ten telewizor ma „tylko” klasyczny panel LED panel LED, to oprócz solidnego obrazu do rozdzielczości 4K oraz ceny, może zaimponować szeroką gamą złączy, obsługą większości ulepszeń obrazu, ale przede wszystkim oświetleniem otoczenia dzięki diodom LED na tylnej stronie. To zmienia intensywność i kolor w zależności od odtwarzanego obrazu, dzięki czemu można stworzyć bardzo ciekawy klimat podczas oglądania, jeszcze bardziej wciągając widza w akcję. Wadą jest tu słabszy dźwięk i znowu tylko częstotliwość odświeżania 50 Hz.

Telewizor Philips Ambilight 4K LED

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Sony Bravia KD-43X85K

Telewizja przeznaczony do bardziej wymagających widzów. Posiada panel LED o rozdzielczości 4K, który oferuje częstotliwość odświeżania 100 Hz, dzięki czemu nadaje się do grania w gry wideo na konsolach nowej generacji. Ucieszy Cię również bogate wyposażenie portów, obsługa domowych systemów smart Apple HomeKit, Asystent Google czy Amazon Alexa, czy opcja nagrywania audycji na pendrive. Wadą jest tu słabsze nagłośnienie i wyższa cena, przynajmniej biorąc pod uwagę rodzaj panelu.

Telewizor Sony Bravia LED 4K

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Najlepsze telewizory 50 cali

TOSHIBA 50QA7D63DG

Choć jest to telewizor bardzo przystępny cenowo, to faktem jest, że swoimi parametrami technicznymi może konkurować znacznie droższym modelom. Wyposażony jest w panel LED o rozdzielczości 4K, w który dzięki procesorowi skaluje również programy w gorszej jakości. Biorąc pod uwagę jego cenę, jest więc w stanie zaoferować spektakl naprawdę wysokiej jakości. Trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami w postaci częstotliwości odświeżania 50 Hz, stosunkowo niewielkią ilością złącz, czy słabszym dźwiękiem. Producent nie zastosował też zbyt wielu ulepszeń obrazu - dostępny jest tylko Dolby Vision.

Telewizor LED TOSHIBA 4K

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Sharp 50EQ3EA

Z tym telewizorem możesz być pewien niemal idealnego odwzorowania kolorów, gdyż posiada on panel QLED o rozdzielczości 4K. Do innych zalet tego modelu niewątpliwie należy jego wygląd, bardzo przyzwoite nagłośnienie dzięki systemowi audio stworzonemu we współpracy z firmą Harman/Kardon. Niestety zapomnieli o częstotliwości odświeżania, która wynosi zaledwie 50 Hz, co skazuje telewizor mniej więcej tylko do oglądania filmów i seriali. Dzięki wsparciu większości ulepszeń obrazu radzi sobie z nimi znakomicie

Sharp QLED 4K Android TV

Źródło: zdjęcie produktu producenta

LG 50UQ91003LA

Telewizor wyposażony w wysokiej jakości panel LED zdolny do wyświetlania treści w pięknych kolorach. Jest rzeczą oczywistą, że uwzględniono skalowanie do 4K z niższej jakości lub obsługę ulepszeń obrazu, takich jak HDR. Jedynym minusem jest tutaj częstotliwość odświeżania 50 Hz, stosunkowo oszczędny dobór złączy oraz słabszy dźwięk.

Telewizor LG UHD AI ThinQ

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Najlepsze telewizory 55 cali

Sharp 55CL3EA

Telewizor o dobrym stosunku ceny do wydajności. Wyposażony jest w panel LED o rozdzielczości 4K, obsługę korekcji obrazu oraz głośniki opracowane we współpracy z renomowanym producentem sprzętu audio Harman/Kardon. Wyposażenie w złącza jest również bardzo rozbudowane, dzięki czemu nie ma problemu z podłączeniem do telewizora praktycznie wszystkiego, co standardowe. Niestety zawiesza się tylko częstotliwość odświeżania ekranu 50 Hz lub fakt, że ze względu na podstawowy typ panelu telewizor nie może bardzo dokładnie wyświetlać kolorów, a zwłaszcza czerni. Sharp rekompensuje jednak te dolegliwości niską ceną.

Telewizor Sharp LED 4K

Źródło: zdjęcie produktu producenta

LG 55UQ90003LA

Po mimo tego, że ten telewizor ma również tylko panel LED, to o poprawę obrazu jako takiego dba specjalny procesor, dzięki czemu obraz jest sztucznie ulepszany i skalowany z niższej rozdzielczości do 4K. Niestety telewizor ma nieco gorsze w porównaniu do konkurencji wyposażenie złączy, oraz dźwięk. Telewizor ten stoi jednak na bardzo przyzwoitym poziomie, jeśli chodzi o obraz, w końcu jak mniej więcej każdy telewizor od LG.

LG Smart TV 4K LED

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Sony XR55A75KAEP

Ten telewizor może bez wahania nosić oznaczenie premium. Ma panel OLED o rozdzielczości 4K, świetny dźwięk, obsługę praktycznie wszystkich powszechnie stosowanych korekcji obrazu oraz procesor do skalowania obrazu o niższej jakości do 4K. Dostępny jest również bogaty wybór złączy, co w zupełności wystarczy także graczom gier wideo. Ucieszy Cię również częstotliwość odświeżania ekranu 100 Hz czy jego zdolność do wyświetlania niemal idealnych kolorów lub doskonałej czerni.

Telewizor Sony Bravia XR OLED

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Najlepsze telewizory 65 cali

LG 65NANO763QA

Model ten wyposażony jest w panel LED z technologią NanoCell, dzięki czemu udaje mu się bardzo dokładnie i wiernie wyświetlać większość kolorów. Jednak, jak to zwykle bywa w przypadku diod LED, słabnie w czerni, a więc także w kontraście. Kolejną wadą tego telewizora 4K jest słabszy dźwięk lub częstotliwość odświeżania tylko 50 Hz, przez co nie jest on idealny dla graczy w gry wideo. Zwykłych widzów ucieszy jednak fakt, że wyposażono go w procesor do skalowania obrazu w niższej jakości do 4K oraz we wsparcie asystentów domowych Amazon Alexa, Google Assistant i Apple HomeKit, co umożliwia kontrolę nad telewizji przez telefon komórkowy w większych oraz mniejszych systemach inteligentnego domu.

Telewizor LG 4K LED Nanocell

Źródło: zdjęcie produktu producenta

TCL 65C735

Telewizor wyposażony w panel QLED o rozdzielczości 4K, który dzięki częstotliwości do 144 Hz nadaje się również dla graczy w gry wideo. Mając na uwadze wartość, telewizor z łatwością może służyć jako monitor do gier podłączony do komputera, ponieważ można na nim grać w gry z szybkością powyżej 120 klatek na sekundę. Oprócz hojnej częstotliwości odświeżania, jest też bardzo wysokiej jakości obraz z doskonałymi kolorami, szeroka gama portów, w tym zaawansowane porty HDMI 2.1 oraz procesor do skalowania odtwarzanych treści do 4K. Być może jedynie grubość telewizora mogłaby być nieco mniejsza.

Telewizor TCL QLED 4K

Źródło: zdjęcie produktu producenta

LG OLED65A23LA

Telewizor szczególnie nadający się do oglądania filmów i seriali w najwyższej jakości. Dzięki panelowi OLED o rozdzielczości 4K obraz jest na bardzo wysokim poziomie z żywymi, wiernymi kolorami i idealną czernią. Nie zabrakło też wsparcia dla upscalingu do 4K, możliwości parowania z platformami smart home oraz relatywnie bogatej oferty portów. Niestety telewizor ma częstotliwość odświeżania tylko 50 Hz, więc nie do końca nadaje się dla graczy, a dźwięk jest stosunkowo słaby.

Telewizor LG OLED 4K

Źródło: zdjęcie produktu producenta

Wskazówka: Fajnie jest mieć w domu duży i drogi telewizor, ale jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich warunków, możesz spowodować kłopoty w postaci awarii. Niewątpliwie jednym z głównych wrogów elektroniki wysokie temperatury, które przyczyniają się do jej przegrzewania. Jednak z naszym artykułem Letnie upały: Co robić, aby sprzęt elektroniczny się nie przegrzewał?, możesz łatwo poradzić sobie również z tym problemem.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Telewizor wiszący na ścianie w salonie.

Jak wybrać telewizor: ranking telewizorów o najlepszym stosunku ceny do wydajności

Telewizory to już nie tylko sam obraz. Najlepsze telewizory wyróżniają się całym szeregiem innych parametrów, co czyni je wszechstronnym...

15. 5. 2023  Przeczytaj cały artykuł »

Letnie upały: Co robić, aby sprzęt elektroniczny się nie przegrzewał?

Letnie upały są męczące i stanowią wyzwanie nie tylko dla ludzi ale również dla sprzętów elektronicznych. Idealna temperatura pracy...

15. 8. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe