5 zasad zarządzania czasem

Kto wiecznie niczego nie ściga, powinien oswoić podstawowe zasady zarządzania czasem. Jeśli chodzi o pracę, która dotyczy tylko jego samego, nadal można tolerować. Gorzej, gdy w ciągu 5 minut przekaże swoje niedokończone zadanie swojemu przełożonemu. Jakie zasady warto stosować, aby wygrać walkę z zarządzaniem czasem?

Planuj trzeźwo

Co nie znaczy, że nie możesz wypić kieliszek, ale z drugiej strony nic nie powinno być przesadzone. Ani praca, ani picie. Julian Tuwim ujął to w następujący sposób:

„Różnica między wielbłądem i człowiekiem: wielbłąd może pracować przez tydzień nie pijąc, człowiek może przez tydzień pić nie pracująć.“

Nie przesadzaj z własnymi siłami: Zadania, które czekają na ciebie następnego dnia, zaplanuj tak, by dały się opanować. Inaczej grozi ci, że się zesypisz i nie zrobisz w ogóle nic. Dwa-trzy większe zadania dziennie to aż. Do planowania działań należy wykorzystać kalentarz, kalendarz internetowy lub inną aplikację.

2 L

Ustal własne terminy. Określ, ile czasu będziesz potrzebował na wykonanie zadania. Dzięki wizji terminu, który musimy dotrzymać, jesteśmy w stanie wykonać zadanie na czas. Kiedy wiemy, że czas nas nie popycha, jesteśmy mniej wydajni.

Ustaw swoje priorytety

Zdecyduj, co jest ważne. Unikaj próby zrobienia wszystkiego. Nie odniesiesz sukcesu; ponadto odczujesz presję i wiedząc, ile pracy czeka na ciebie, będziesz miał większą tendencję do zwlekania.

Jeśli termin zakończenia wyznaczonego zadania musi być gotowy, nie wolno dłużej go odkładać. Z kolei niektóre mniej istotne czynności można odłożyć dopiero na następny dzień.

3 L

Jeśli musisz wykonać trudne zadanie, możesz poprosić o pomoc, jeśli ktoś taki jest pod ręką. Naucz się odrzucać zamówienia i zadania, takie jak „Dostarcz A.S.A.P. albo było wczoraj późno.”

Naucz się dotrzymywać kroku

Program pracy trzeba odpowiednio wypełnić, musi ci też zostać czas na odpoczynek. Nie jest dobrze mieć pracy w danym momencie nad głową, ale równie źle jest nie mieć żadnych zadań. Nicnierobienie zabija kreatywność.

Spróbuj wyeliminować wszelkie drobne zakłócenia. Zapomnij o przeglądaniu sieci społecznościowych lub rozmowach ze współpracownikami. Wyrywają cię z koncentracji. Pamiętaj jednak aby od czasu do czasu robić przerw, aby coś zjeść, napić się lub przeciągnąć.

4 L

Mała sugestia:

Nie możesz zignorować migającego ekranu smartfona? Spróbuj przeczytać Puls od króla horrorów Stephena Kinga. Może wyleczy cię raz na zawsze z uzależnienia od „magicznego” pudełka. Lub zainstaluj aplikację Forest. Przekonasz się, że rehabilitacja może również odbywać się w zabawny sposób.

Zastosuj w praktyce zasadę Pareta

Zasada Pareta mówi generalnie, że 80 % wyników to wynik 20 % wejść. Dotyczy to również zarządzania czasem. W praktyce oznacza to wtedy, że ma sens szukać tych 20% pracy, która generuje 80% twoich dochodów. Ewentualnie konieczne jest znalezienie przyczyn niepowodzeń, po których zniknie 80% problemów.

Jeśli zauważysz w swojej działalności znaczącą zmianę, będzie ci się lepiej pracować. Dzięki temu zwiększysz swoją wydajność, a pracy będziesz poświęcać znacznie mniej czasu. Albo tak samo, ale będziesz zarabiał więcej. A o pieniądze chodzi dopiero w pierwszej kolejności, nie?!

5 L

Zaprzyjaźnij się z budzikiem

Sprawdź, czy jesteś skowronkiem lub sową i odpowiednio ustaw odpowiedni rytm dnia. Opóźnione wstawanie zawsze prowadzi do kryzysu. Naucz się więc prostej zasady - gdy tylko zadzwoni budzik, wstawaj automatycznie.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym